Biuro parafialne w czasie pandemii

 1. Biuro parafialne w poniedziałki i środy jest nieczynne do odwołania;
 2. Porady i sprawy kancelaryjne należy najpierw załatwiać telefonicznie;
 3. Telefon stacjonarny 32 271 16 08 albo komórka 501 43 80 64;
 4. Tą drogą można zlecać wypisanie dokumentów chrztu, zezwoleń itp.;
 5. Dokumenty należy odbierać pojedynczo i osobiście w wyznaczonym terminie;
 6. Każda wizyta w biurze musi być poprzedzona telefoniczną rejestracją;
 7. Interesanci przyjmowani są pojedynczo w wyznaczonych terminie;
 8. Termin spisania protokołu przedślubnego musi być wcześniej ustalony;
 9. Sprawy losowe (pogrzeb) - też należy się wcześniej zarejestrować.

Kursy przedmałżeńskie

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej zaprasza narzeczonych na dwie ostatnie edycje nauk przedmałżeńskich w formie online, które rozpoczną się 9 i 12 czerwca b.r.. Proponowana forma obejmuje 4 spotkania jako wideokonferencje w czasie rzeczywistym. Spotkania online przeznaczone są dla narzeczonych z terenu diecezji gliwickiej, którzy w 2020 roku zamierzają zawrzeć sakrament małżeństwa. Szczegółowe informacje i zapisy znajdują się na stronie internetowej:htmlhttps://www.dorodzin.pl/strona-glowna.html

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej przekazuje wykaz miejsc organizacji katechez przedślubnych oraz działających poradni życia rodzinnego w Diecezji Gliwickiej w czasie pandemii.

Mimo dwumiesięcznej przerwy, kiedy nie były prowadzone nauki oraz obostrzeń związanych z pandemią, w najbliższym czasie spotkania odbędą się w następujących terminach:

W naszej parafii wakacyjne nauki przedślubne bedą 25 lipca i 1 sierpnia o godz. 15:00. Zapisy u  P. Agnieszki Kafka telefon 502 422 357

Nauki przedślubne https://pobierz.kuria.gliwice.pl/wojciech/Katechezy_przedslubne_pandemia.pdf
Poradnia życia rodzinnego https://pobierz.kuria.gliwice.pl/wojciech/Poradnie_pandemia.pdf

Ks. Waldemar Niemczyk - diecezjalny duszpasterz rodzin
Katarzyna i Michał Jurkiewiczowie – diecezjalni doradcy życia rodzinnego

List Biskupa Gliwickiego do dzieci pierwszokomunijnych oraz ich rodzin

Kochane Dzieci Komunijne!

Znacie na pewno opowieść o tym, jak Jezus wraz ze swoimi przyjaciółmi (apostołami) wsiadł do łodzi, aby przepłynąć na drugą stronę jeziora. Nagle zerwała się burza i coraz większe fale uderzały w płynącą łódź. Zrobiło się naprawdę niebezpiecznie. Uczniowie bardzo się bali, a Jezus spokojnie spał. W końcu postanowili Go obudzić, wołając: Jezu ratuj, bo giniemy! Jezus wstał, rozkazał falom i wiatrowi się uciszyć, i… burza zniknęła, zrobiło się cicho… Jezus spojrzał na apostołów i zapytał, dlaczego się bali, dlaczego nie ufali, że jeśli On jest z nimi, to są bezpieczni, nic im nie grozi (por. Mt 8,23-27).

Dobrze wiecie, że na świecie panuje pandemia. Wielu ludzi boi się zarażenia koronawirusem. Nie możemy się spotykać w szkole, spędzać wspólnie czasu z rówieśnikami, nie możemy robić wielu różnych rzeczy, które lubimy, bo nam zagrażają tak, jak burza apostołom. Nie możemy również wspólnie świętować tak, jak dotychczas w naszych kościołach. Nawet najważniejszą dla Was i całej Waszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii ze względu na Wasze bezpieczeństwo musieliśmy przenieść na późniejszy czas. Niestety musicie poczekać trochę dłużej na pełne spotkanie z Jezusem w „Białym Chlebie”. Dlatego piszę do Was ten list.

Pragnę Wam powiedzieć, że mimo tego, co się dzieje na świecie i w naszym kraju, Jezus jest ciągle z nami tak, jak był w łodzi z uczniami. Wtedy, w trakcie burzy na jeziorze, potrafił spokojnie zasnąć, wiedział, że nikomu nic nie grozi. Dziś On mówi do Was: Nie bójcie się, ja jestem z Wami!

Chcę Was zapewnić, że wielu ludzi modli się za Was, Drogie Dzieci. Wiem, że księża z Waszych parafii, siostry zakonne, katecheci, Wasi rodzice, dziadkowie i całe Wasze rodziny otaczają Was „płaszczem modlitewnej opieki”. Proszę Was, Wy też się módlcie, abyście, gdy tylko będzie to możliwe, były przygotowane na spotkanie z Jezusem, Jego miłością i pokojem w pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. Nie zapomnijcie o tych wszystkich, którzy Was kochają: Waszych rodzicach, rodzeństwie, dziadkach, chrzestnych, księżach, katechetach, wspierajcie ich codziennymi, małymi gestami miłości.

Zaufajcie Jezusowi! On chce naszego dobra! On nie pozwoli nam zginąć! On uciszy każdą burzę w naszym życiu!

Kochane Dzieci, modlę się za Was, Waszych rodziców, rodziny i przyjaciół, żeby radość oczekiwania na Pierwszą Komunię Świętą ciągle wzrastała. A kiedy zagrożenie wirusem przeminie, wtedy będziecie z większą radością świętować w Waszym kościele ten ważny dla Was dzień.

Drodzy Rodzice!

Zdaję sobie sprawę z tego, że poczyniliście już wiele starań, aby uroczystość pierwszokomunijna Waszych dzieci była dla nich i całej rodziny wielkim świętem. Pewnie myślicie już intensywnie o wyjątkowym przeżyciu Eucharystii, podczas której Pan Jezus po raz pierwszy przyjdzie do serc Waszych dzieci, a także o rodzinnym spotkaniu. Niestety z racji pandemii i ze względów bezpieczeństwa uroczystość musimy przełożyć. Ufam, że dobrze wykorzystacie ten czas na duchowe przygotowanie swoich dzieci i całej rodziny na ważne wydarzenia. Bądźcie inicjatorami modlitwy w Waszych Domowych Kościołach. Módlcie się z dziećmi i za dzieci. Dajcie im wiele wsparcia i miłości. Czytajcie dzieciom Pismo Święte, uczestniczcie z nimi w niedzielnej Mszy świętej przez transmisję medialną lub, jeśli możecie, w kościele, wspierajcie je w spotkaniach z katechetami podczas zdalnego nauczania.

W życiu nic nie dzieje się przypadkowo. Każde wydarzenie, nawet to trudne, uczy nas czegoś bardzo ważnego, kształtuje nasze człowieczeństwo, przygotowuje nas do dalszego życia. Ufam, że również trudny czas zmagania się z koronawirusem jest dla nas nauką zaufania Bogu, podobnie jak dla apostołów lekcją ufności był czas burzy na jeziorze, o którym pisałem Waszym dzieciom. I podobnie jak Wasze Dzieci, również Was zapewniam o wielu modlitwach płynących do Boga za Was od duszpasterzy, katechetów i całych Waszych parafii oraz Waszych biskupów.

Zaufajcie Bogu, a On będzie działał w Waszym życiu swoim pokojem, dobrocią, miłością, cierpliwością i szczęściem. On uciszy burzę, która rozpętała się w dzisiejszym świecie! Błogosławię Was i Wasze rodziny w tym oczekiwaniu na pierwszą spowiedź i zjednoczenie z Jezusem w Pierwszej Komunii Świętej Waszych dzieci.

 

Wasz Biskup

+ Jan Kopiec

Biskup Gliwicki

 

Gliwice, dnia 5 maja 2020 roku

Jak przyjmować Komunie sw. na rękę

 • Oto wskazówka, którą powinni znać wszyscy wierni, którzy chcą skorzystać z tej właśnie możliwości, a nie robili tego nigdy wcześniej;
 • Zaleca się (choć nie zobowiązuje) wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na dłonie. Każdy, kto będzie przyjmował Najświętszą Hostię na dłoń, niech pamięta o odpowiedniej postawie i ułożeniu rąk. Komunię św. należy przyjmować w postawie stojącej na lewą dłoń, podtrzymywaną przez prawą, a następnie stojąc przed kapłanem prawa ręką włożyć hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z hostią na dłoni od ołtarza;
 • W przypadkach wielkiego strachu przed zakażeniem wierni mogą korzystać z komunii duchowej;
 • Film instruktażowy do zobaczenia tutaj

 

Diecezjalne Czytanie Ewangelii Świętego Mateusza

W niedzielę, 26 kwietnia rozpoczął się XII Tydzień Biblijny pod hasłem: Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia; Tygodniowi Biblijnemu towarzyszy IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku wybrana została Ewangelia według św. Mateusza. Szkoła Nowej Ewangelizacji zaproponowała parafiom naszej diecezji nagranie tej Ewangeli. Czytanie Ewangelii rozpoczyna bp Jan Kopiec, a kończy bp Andrzej Iwanecki. Do akcji włączyły się rodziny i osoby indywidualne.

 

 

Naszej parafii przypadł rozdział Mt 26, 26 - 35. Serdecznie dziekuję za przyjęcie zaproszenia i nagranie fragmentu o Ustanowieniu Eucharystii i Przepowiednia zaparcia się Piotra. Nagranie to jest do odsłuchania na stronie Kurii Diecezji Gliwickiej tutaj w odcinku numer 26 od 3:45 minuty. Serdecznie polecam Diecezjalne Czytaniani Ewangelii św.  Mateusza 

Nowe informacje z dnia 20 kwietnia 2020 r.

Od 20 kwietnia 2020 roku

 • W kościele mogą jednocześnie przebywać nie więcej niż 52 osoby;
 • W nawie głównej jest 44 miejsc, w prawej nawie bocznej 6 (2 ławki po 3 miejsca);
 • W kościele należy zajmować tylko te miejsca, które oznaczone są białymi kartkami;
 • Na wybranej kartce można sobie zarezerwować miejsce na niedzielnej Mszy św.;
 • Ze względów higienicznych wskazane jest korzystanie z własnych książeczek;
 • W czasie Mszy można się też gromadzić przed kościołem, należy wtedy zachować odstęp co mniej 2 metrów);
 • Osoby te Komunię przyjmują po zakończeniu Mszy.

Eucharystia

 • W niedziele Msze św. są odprawiane w następującym porządku: w sobotę o godz. 18:00 oraz w niedziele o 08:00: 10;00, 11:30, a w maju i czerwcu również o 18:00;
 • W każdej ławce, aby zachować właściwą odległość, jest miejsce tylko dla 1. osoby;
 • Pierwsze ławki (po 3 osoby) i drugie (po 2 osoby) są dla rodziny, która zamówiła Mszę;
 • Pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i możliwość do uczestniczenia w niej za pośrednictwem radia, telewizji albo internetu. Zachęca się do praktykowania Komunii duchowej;
 • Zaleca się, aby Komunia przyjmowana była na dłoń, w pierwszej kolejności. Po jej zakończeniu, w postawie klęczącej albo stojącej, można przyjąć Komunię na język;
 • W tygodniu Msze św. są rano o godz. 08:00 lub wieczorem o 18:00;
 • Adoracja Najświętszego sakramentu jest w czwartek i w sobotę w g. 17:00 - 17:45;
 • Podtrzymuje się zawieszenie posługi szafarzy Komunii, ministrantów i lektorów.

Pokuta

 • Okazja do sakramentu pokuty jest w czwartki i soboty 17:00 – 17:45;
 • Konieczny jest odpowiedni odstęp oraz bezwzględne zakrycie maseczką ust i nosa;
 • Można skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania, jaką jest wzbudzenie aktu żalu doskonałego, podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie grzechów ciężkich.

Chrzest

 • W celu ustalenia terminu chrztu, należy wcześniej skontaktować się telefonicznie;
 • Chrzest jest udzielany w soboty i niedziele w godzinach popołudniowych.

Bierzmowanie

 • W tym roku szkolnym odwołane są wszystkie katechezy i spotkania;
 • Sakrament bierzmowania będzie po 31.08, albo połączony z rocznikiem obecnej klasy 7.

Pierwsza Komunia

 • W tym roku szkolnym zawieszone są też spotkania i katechezy pierwszokomunijne;
 • Rodzice i dzieci mają do wyboru następujące terminy I Komunii: 03.10.20 (sobota), albo 04.10.2020 (na sumie odpustowej), albo 09.05.2021(połączona z obecną kl. 2.);
 • Możliwy jest też inny, dowolny termin, ale po 31.08. br. Może Boże Narodzenie?

Śluby

 • W kościele podczas ślubu mogą być nie więcej niż 52 osoby
 • Pary, które planują zmianę terminu zawarcia sakramentu proszone są o kontakt;
 • Nowożeńcy z parafii będą mieli przygotowanie indywidualne.

Namaszczenie chorych

 • Zawieszone są odwiedziny chorych;
 • W razie niebezpieczeństwa śmierci, prośbę o Wiatyk rodzina zgłasza telefonicznie.

Pogrzeby

 • Proszę, aby tylko jedna osoba z rodziny załatwiała sprawy pogrzebowe w biurze;
 • W ceremonii pogrzebowej na cmentarzu może uczestniczyć do 50 osób;
 • Aktualny jest nakaz ograniczenia liturgii żałobnej tylko do trzeciej stacji (przy grobie).
 • Msza pogrzebowa może być w dzień pogrzebu, ale o godz. 08:00.

Biuro

 • Sprawy kancelaryjne można załatwiać w trybie telefonicznym lub internetowym;
 • Dokumenty można zamówić tą właśnie drogą, a potem tylko je odebrać.

Podziękowania

 • Ofiary za intencje mszalne oraz ofiary na potrzeby kościoła i na fundusz można składać: osobiście w zakrystii i biurze, do koszyczka, do skarbony w przedsionku, przelewem na konto albo można też odłożyć je na lepsze czasy;
 • Wam wszystkim za modlitwę, za życzliwość i za wsparcie finansowe parafii składam serdecznie podziękowanie. Bóg zapłać.

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie obchodów Święta Miłosierdzia w 2020 roku

Hasłem tegorocznego Święta Miłosierdzia będą słowa: „Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”. Zostały one zaczerpnięte z Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ta modlitwa jest odmawiana w Bazylice Bożego Miłosierdzia na każdej Mszy świętej, a w czasie pandemii także podczas Godziny Miłosierdzia. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, pielgrzymi będą mogli łączyć się z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jedynie poprzez transmisje telewizyjne i internetowe.

1. Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej w czasie objawień: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699). W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku papież Jan Paweł II ustanowił to święto dla całego Kościoła mówiąc, że II Niedziela Wielkanocna od tej pory nazywać się będzie „Niedzielą Miłosierdzia Bożego”.

2. Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie swojej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny – 17 sierpnia 2002 roku – zawierzył w łagiewnickim Sanktuarium świat Bożemu Miłosierdziu. „Dziś w tym sanktuarium chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemii napełniało ich serca nadzieją. „Boże, Ojcze Miłosierny, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka… Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość. Pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego Miłosierdzia” – powiedział wówczas Papież. Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa, te właśnie słowa odczytaliśmy, jako najwłaściwsze, by błagać Pana Boga o ratunek dla świata. Wybraliśmy je także na hasło tegorocznego Święta Miłosierdzia i umieściliśmy na pamiątkowym obrazku, który – w duchu łączności z Łagiewnikami – wysyłamy do Czcicieli Bożego Miłosierdzia.

3. Tegoroczne Święto Miłosierdzia będzie na pewno inne niż poprzednie. Chociaż do Łagiewnik nie przybędą tysiące wiernych, dokładamy wszelkich starań, by jak najlepiej je przygotować i dotrzeć z przekazem do wszystkich, którzy na to czekają. W ramach przygotowań zewnętrznych na łagiewnickiej wieży umieściliśmy obraz Pana Jezusa Miłosiernego, który w Święto Miłosierdzia znajdował się zawsze na ołtarzu polowym, do setek Czcicieli Bożego Miłosierdzia wysłaliśmy już pamiątkowy obrazek Jezusa Miłosiernego z Aktem zawierzenia, a młodzi w przestrzeni Internetu dzielą się cytatami z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny. To wszystko sprawia, że pomimo pewnego oddalenia, jednak trwamy w jedności. Tak też będzie w najbliższą Niedzielę Miłosierdzia.

4. Ze względu na obowiązujące ograniczenia dotyczące zgromadzeń religijnych oraz w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, zapraszamy do uczestnictwa w Święcie Miłosierdzia dzięki przekazowi medialnemu:

 • W sobotę 18.04.2020 r. o godz. 22.25w TVP 3 (pasmo ogólnopolskie) – nabożeństwo Droga Miłosierdzia z naszej Bazyliki.
 • W niedzielę 19.04.2020 r. o godz. 700 w TVP1 – Msza święta z Kaplicy Klasztornej
 • W niedzielę 19.04.2020 r. o godz. 1000 w TVP1, TVP POLONIA i Radio Kraków – Msza święta z Bazyliki pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.
 • W niedzielę 19.04.2020 r. o godz. 1500 w TV TRWAM – Godzina Miłosierdzia.
 • Msze święte w Niedzielę Miłosierdzia będą odprawiane w Bazylice o północy, o godz. 600, 800, 1000, 1230, 1600 oraz 1800; w Kaplicy Klasztornej o godz. 700, 830, 1200/po angielsku/, 1300 /po hiszpańsku/, 1900. O 1500w Bazylice – Godzina Miłosierdzia. Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki będą transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Miłosierdzie na stronie kliknij tutaj. Msze święte z Kaplicy Klasztornej będą transmitowane na stronie kliknij tutaj.

5. Bazylika Bożego Miłosierdzia będzie z ograniczonym dostępem dla wiernych – w czasie Mszy świętych i nabożeństw w świątyni może przebywać jedynie 5 osób – więc praktycznie możliwy jest udział tylko kilku wiernych zaangażowanych w liturgię. W pierwszej kolejności mogą więc do Bazyliki wejść osoby, które mają zamówioną terminową Mszę świętą i okażą obrazek potwierdzający ten fakt.

6. W Kaplicy Klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny będzie jedynie możliwość krótkiej modlitwy przy wejściu do kaplicy dla ograniczonej liczby osób.

7. Znakiem duchowej łączności z Pielgrzymami, którzy nie będą mogli przybyć do Łagiewnik jest obrazek z tekstem Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Sanktuarium pielgrzymki@milosierdzie.pl lub telefonicznie: 122523311 w godz. 9.00-15.00.

8. Już dziś zapraszamy wszystkich do Łagiewnik na 23 sierpnia 2020 roku na Pielgrzymkę Czcicieli Bożego Miłosierdzia, która odbywa się od 2014 r. w niedzielę po rocznicy konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ufamy, że ustaną już wtedy zagrożenia spowodowane pandemią i będzie to nasze dziękczynienie Bożemu Miłosierdziu za przeżyte doświadczenie czasu obecnego.

Świąteczne pozdrowienie Biskupa Gliwickiego do Diecezjan

Umiłowani Diecezjanie!

W tym trudnym i niesprzyjającym czasie otwiera się przed nami nadprzyrodzony moment włączenia się w radosny obchód wielkanocnego zwycięstwa naszego Zbawiciela nad wszelką słabością, grzechem i złem. Te tajemnice przeżywać będziemy w naszych domach, ale Chrystus przemieni je w pełny triumf zmartwychwstania. Za to Bogu Najwyższemu wypowiadamy naszą głęboką wdzięczność, która płynie z umocnionej wiary w zbawcze dzieła.

Tegoroczne przygotowania do Świąt przebiegały odmiennie, niż w innych latach. Doświadczenia obecnego udręczenia z pewnością nas wzmocniły oraz pogłębiły naszą świadomość, że stanowimy żywą wspólnotę, spragnioną braterskich więzów, pozwalających zdobywać się na gesty pełne zrozumienia z powodu niedostatków. Objawiają się one nie tylko w uznaniu dla niezwykłych wysiłków całej służby medycznej, ale też w odzewie naszych Diecezjan, co znalazło spontaniczny wyraz w ufundowaniu przez wspólnotę diecezjalną w sumie trzech respiratorów, mogących skutecznie ratować życie ciężko chorym. Za ten dar serca serdecznie Wam wszystkim - współbraciom kapłanom, osobom konsekrowanym oraz rzeszy wiernych świeckich - dziękuję najgoręcej. A zwycięski Chrystus niech też umocni Was w przekonaniu, że każda forma Waszego wsparcia materialnego dla własnej parafii, o co pokornie proszę, jest pogłębieniem świadomości przynależności do wspólnoty Kościoła, który może nadal wspierać wszystkie Osoby potrzebujące. Niech stanie się ona wyrazem autentycznej wiary w Chrystusa, otwierającego nam drogę do swojego Ojca.

Na głębokie przeżywanie tajemnic zbawczych, dzięki którym uwolnieni zostaliśmy z mroków grzechu i śmierci, wszystkim Wam z serca błogosławię.

Gliwice, w Wielki Czwartek

9 kwietnia 2020 r.

Wasz biskup

+ Jan Kopiec

Decyzje NT sakramentów z 10 kwietnia 2020 r.

W związku z trwającym stanem epidemicznym i wprowadzonymi przez władze Rzeczpospolitej Polskiej, na terenie naszego kraju, ograniczeniami, w diecezji gliwickiej utrzymane zostają w mocy postanowienia Dekretu nr 363/20/A z dnia 25 marca 2020 roku., które uzupełniam jak poniżej:

 

 

I. Sakrament chrztu św.

 1. W trakcie sprawowania Sakramentu należy bezwzględnie zachować zasadę obecności 5 osób nie licząc szafarza sakramentu
 2. Jeżeli w danym dniu zaplanowano kilka chrztów, należy je tak zaplanować, aby każdy sprawowany był osobno, z zachowaniem podanej wyżej zasady bezpieczeństwa.
 3. Do sprawowania sakramentu należy zawsze używać tylko nowo poświęconej wody chrzcielnej.
 4. Jeżeli nie ma zagrożenia życia dziecka, należy sugerować rodzicom dziecka, by sprawowanie sakramentu odłożyć na czas po pandemii.

II. Sakrament bierzmowania i wizytacje kanoniczne oraz Pierwsza Komunia święta i pierwsza spowiedź dzieci.

Udzielanie Sakramentu Bierzmowania oraz kontynuacja przerwanej wizytacji kanonicznej, zostaną wznowione po 31 sierpnia br. Szczegółowy harmonogram zostanie opracowany i podany do wiadomości po zluzowaniu ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe.

Te same ograniczenia czasowe dotyczą Pierwszej Komunii Świętej i związanej z tym pierwszej spowiedzi dzieci, jednakże ostatecznie uzależnione to będzie od wznowienia zajęć w szkołach.

Sposób i forma bezpośredniego przygotowania dzieci i ich rodziców do pierwszego sakramentu pokuty i pojednania dzieci oraz uroczystości pierwszokomunijnej zostanie określone w specjalnej instrukcji przez Sekcję Szkolno-katechetyczną w terminie późniejszym

III. Sakrament małżeństwa

Ze względu na stan epidemiczny duszpasterze są zobowiązani do tego, aby umożliwić nupturientom przełożenie terminu zawarcia małżeństwa kanonicznego na czas bardziej dogodny. Obowiązkiem duszpasterzy jest pouczenie nupturientów o czasowym ograniczeniu ważności zaświadczenia z USC o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa według prawa polskiego.

W przypadku sprawowania tego sakramentu bezwzględnie należy przestrzegać przepisów władz państwowych co do ilości obecnych w kościele osób (nie więcej niż 5)

 1. Jak zaznaczono już wyżej, nadal w mocy pozostają postanowienia Dekretu nr 363/20/A z dnia 25 marca 2020 roku co do sprawowania Eucharystii, Sakramentu pokuty i pojednania oraz Sakramentu namaszczenia chorych
 2. Kolejne wskazania będą publikowane w miarę ogłaszania nowych wytycznych przez władze państwowe.

 

Apel Biskupa Gliwickiego o pomoc podczas pandemii

Środki potrzebne na zakup urządzenia można wpłacać na rachunek bankowy: Diecezja Gliwicka ul. Łużycka 1, 44-100 Gliwice Bank Pekao SA I/O Gliwice nr 60 1240 1343 1111 0000 2337 5479, z dopiskiem w tytule: RESPIRATOR;

verte

Gliwice, dn. 2 kwietnia 2020 roku

 

 

Czcigodni Księża,

Szanowne Osoby Życia Konsekrowanego,

Drodzy Diecezjanie!

 

Obecnie przeżywany czas pandemii jest momentem, kiedy wiele środowisk jednoczy się w trosce o zdrowie i życia człowieka. Najbliżej chorych są przedstawiciele służb medycznych: lekarze, ratownicy, pielęgniarki, pracownicy szpitali i przychodni. Oni to, najczęściej z dala od splendoru świateł, diagnozują pacjentów, prowadzą ich leczenie i nierzadko ratują życie. Ich obecność była od zawsze nadzieją dla chorych, którzy w cierpieniu szukali tak wsparcia Boga, jak i ludzkiej pomocy.

Aby wykonywać swoją pracę, służba zdrowia potrzebuje również odpowiedniego sprzętu. Na chwilę obecną kluczowe znaczenie mają respiratory, które są niezbędne w leczeniu ludzi z poważnymi zaburzeniami oddechowymi. Na terenie diecezji gliwickiej zostało już zakupione takie urządzenie jako dar Diecezji Gliwickiej dla Oddziału Pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Ponieważ potrzeby są bardzo duże, chcielibyśmy wesprzeć kolejną placówkę medyczną – szpital. Stąd zwracam się z apelem i prośbą do osób duchownych, konsekrowanych oraz świeckich – tworzących Kościół Gliwicki – o włączenie się w dzieło zakupu kolejnego respiratora. Nasza pomoc uratuje komuś życie, a medykom umożliwi realizowanie ich powołania w tych bardzo trudnych warunkach.

Środki potrzebne na zakup urządzenia można wpłacać na rachunek bankowy:

Diecezja Gliwicka ul. Łużycka 1, 44-100 Gliwice

Bank Pekao SA I/O Gliwice nr 60 1240 1343 1111 0000 2337 5479,

koniecznie z dopiskiem w tytule przelewu: RESPIRATOR.

 

W imieniu swoim oraz pracowników i pacjentów szpitala bardzo dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzą pozytywnie na ten apel. Wiara okazuje się prawdziwa wówczas, gdy staje się miłością – nawet jeśli to miłość wobec anonimowych chorych. Proszę też nieustannie o modlitwę do Boga o ratunek dla nas i ustanie pandemii. O tej modlitwie Was zapewniam.

 

Wasz Biskup

+ Jan Kopiec

Biskup Gliwicki