Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

"Krzyż jest znakiem zwycięstwa Chrystusa nad szatanem i śmiercią. W Jerozolimie od V wieku oddawano cześć krzyżowi w dniu następującym po rocznicy poświęcenia kościoła Zmartwychwstania, to jest 14 września. Z tego zwyczaju powstało osobne święto, które rozpowszechniło się w całym Kościele". 

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego Msza w naszym kościele o godz. 8:00. 
W parafii pw. Św. Wojciecha o godz. 18.15 Droga Krzyżowa z odczytywaniem wypominek, a o godz. 19.00 uroczysta Msza św. Słowo Boże wygłosi ks. Łukasz Krawiec. Po Mszy krótkie nabożeństwo pod Krzyżem, na które należy przynieść ze sobą świec.

Przypominamy, że w tym dniu każdy kto uczestniczy w Drodze Krzyżowej i Mszy świętej może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. 

Parafialne spotkanie przy kawie

W niedzielę, 25 września, po nieszporach, zapraszamy wszystkich parafian na kawę i ciasto do biblioteki. Spotkanie odbędzie się pomiędzy rocznicą poświęcenia kościoła a odpustem parafialnym. Jest więc to wspaniała okazja do świętowania również poza liturgią ważnych dla nas wydarzeń. Spotkanie w gronie parafian pozwala na integrację - budowanie jedności, a także na rozmowy na istotne dla naszej wspólnoty tematy. Dla dzieci i młodzieży będą przygotowane gry i zabawki. Osoby chętne mogą przynieść własne wypieki. 

Zaproszenie Biskupa Gliwickiego na Metropolitalny Odpust w Rudach

Biskup Gliwicki zaprasza do wspólnej modlitwy w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach w uroczystość patronalną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia na godzinę 11.00 na uroczystą sumę, sprawowaną na dziedzińcu dawnego opactwa, podczas której Słowem Bożym podzieli się z biskup opolski Andrzej Czaja. O godz. 15.00 w kościele wyśpiewane zostaną uroczyste Nieszpory, wieńczące wspólne modlitewne spotkanie.

 

 

Do pobrania tekst zaproszenia Biskupa Gliwickiego skierowany do diecezjan z okazji Metropolitalnego obchodu Odpustu Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach 15 sierpnia 2022 r.

Pliki do pobrania

Świętowanie we wspólnocie

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie!

W każdym położeniu dziękujcie,

taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

(1 Tes 5,16-18)

 

Rok 2022 jest dla naszego miasta szczególny - obchodzimy 100. rocznicę nadania praw miejskich Zabrzu. Dla osób wierzących nieodłącznym elementem każdego świętowania jest modlitwa. Przy okazji ważnych rocznic dziękujemy Bogu za łaski, prosimy o opiekę i błogosławieństwo. W niedzielę 24 lipca br. o godz. 10:00 w naszym kościele sprawowana będzie Msza święta w intencji mieszkańców naszego miasta Zabrze z okazji jubileuszu 100-lecia nadania praw miejskich. Po Mszy świętej w ogrodzie parafialnym odbędzie się poczęstunek, który pozwoli przedłużyć nasze świętowanie i spotkać się w gronie parafian.

Spotkania integracyjne wiernych, jak zauważyliśmy w czasie spotkań Parafialnej Grupy Synodalnej, są ważnym elementem budowania jedności parafialnej. Parafia jest wspólnotą opartą na łączności z Chrystusem i na wzajemnych więzach miłości chrześcijańskiej. Wspólnotę parafialną tworzymy przede wszystkim gromadząc się na Eucharystii. Poprzez słuchanie Słowa Bożego i Komunię Świętą doświadczamy jedności z Bogiem i budujemy więzi międzyludzkie. Jednak dostrzegamy również potrzebę wspólnych rozmów, świętowania, przebywania z sobą poza liturgią. Do budowania jedności w parafii każdy może włączyć się na swój sposób – czy to przez aktywność w grupach parafialnych, zaangażowanie w proces podejmowania decyzji, działalność charytatywną, posługę we wspólnocie, poczucie odpowiedzialności za lokalny Kościół. Zachęcamy do udziału w inicjatywach, które są okazją do rozmów, pogłębiania więzi i budowania wspólnoty. Zapraszamy więc na wspólne świętowanie 100-lecia Zabrza, a także już dziś, zachęcamy do udziału w integracyjnych spotkaniach w salce parafialnej, które odbywać się będą od września.

 

Lektor - posługa, funkcja, zadanie

Gdy wypowiadamy słowo „lektor” w kontekście Mszy św., to najczęściej kojarzy nam się ono z ministrantem odczytującym lekcje. Jednak faktycznie jest to posługa wywodząca się z czasów apostolskich, a od ok. X w. do 1972 r. zaliczona do tzw. święceń niższych. Obecnie w Polsce posługa lektora ustanowionego funkcjonuje zwyczajowo jako etap przygotowania do święceń kapłańskich, ale posługa ta nie jest (i od 1972 r. nie była) zastrzeżona tylko dla kleryków. Co więcej, od 2021 r. nie tylko świeccy mężczyźni, ale również kobiety mogą być na stałe przyjęte obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity. Jednak pewne zadania w liturgii mogą być (i w praktyce są) powierzane osobom nieustanowionym formalnym obrzędem liturgicznym. Dlatego ministranci i ministrantki czytający Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym są błogosławieni do pełnienia funkcji (nie posługi) lektora.

Prawo Kościelne dopuszcza, by w razie potrzeby, czytania mszalne wykonywali także wierni, którzy nie zostali ustanowieni lektorami (posługa), ani nie są ministrantami (funkcja). Nie wymaga się od nich używania szat liturgicznych. Zadanie czytania Słowa Bożego podczas liturgii może zostać powierzone wiernemu ochrzczonemu na podstawie uczestnictwa w powszechnej misji Chrystusa i Kościoła, oraz na podstawie zdolności i talentów, które posiada osoba pełniąca dane zadanie, a które pozwalają jej wypełnić ją w sposób należyty. 

Dbając o to, by Słowo Boże było odczytywane z należną czcią i starannością, a także by angażować wiernych w życie liturgiczne, w naszej parafii powstaje Grupa Liturgiczna (owoc spotkań synodalnych) skupiająca osoby dorosłe czytające Słowo Boże podczas Eucharystii. 

Grupa rozpoczęła swoją działalność w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i pragnie rozwijać się. Zapraszamy chętnych parafian do włączenia się w kształtowanie liturgii w naszej wspólnocie. Osoby chętne do czytania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym zachęcamy do kontaktu z Księdzem Proboszczem lub przez stronę parafialną na Facebooku czy wysyłając maila.

Relacja z 25-lecia Katolickiego Przedszkola "Tęcza"

W dniu 4 czerwca 2022 r. w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Kopca, z okazji 25-lecia Katolickiego Przedszkola "Tęcza". Msza koncelebrowana była przez Księdza Proboszcza Piotra Klemensa, Ks. Michała Wilnera oraz Ks. Adam Spałka z Wydziału Katechetycznego. Społeczność Przedszkola "Tęcza", parafianie, a także władze Miasta Zabrze i Radni Dzielnicy Mikulczyce wspólnie zanosili dziękczynienie za dzieło dobra i piękne owoce, jakie w ciągu 25 lat istnienia przynosi Katolickie Przedszkole "Tęcza". Następnie w kościele (ze względu na aurę pogodową) odbyła się oficjalna część podziękowań oraz wspomnienie historii przedszkola. W ogrodzie przedszkolnym czekał na wszystkich poczęstunek, a także liczne atrakcje dla dzieci.

więcej

25-lecie Katolickiego Przedszkola Tęcza

Katolickie Przedszkole "Tęcza" zaprasza wszystkich swoich absolwentów z rodzinami oraz wszystkich parafian, do wspólnego świętowania 25-lecia powstania przedszkola. 

W sobotę (4 czerwca) o godz. 14.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Jana Kopca. Po Mszy program artystyczny i wspólne świętowanie w ogrodzie przedszkola.

 

więcej

UKRAINA DAM DOM

Dzień dobry!

 

Nazywam się Agata Błaszczyk i jestem wolontariuszką w punkcie recepcyjnym zlokalizowanym w hali Global Expo w Warszawie przy ul. Modlińskiej 6D. 

Nasz punkt recepcyjny to nic innego jak  ogromna hala, w której pod jednym dachem jednocześnie przebywa nawet kilka tysięcy uchodźców (punkt był obliczony na 3500 miejsc, a obecnie przebywa w nim nawet bliżej 4000).

 

Największą część naszych gości stanowią kobiety z dziećmi,  w tym bardzo małymi (najmłodszy nasz gość miał 7 dni!). Gościmy także czy to osoby starsze, czy to z niepełnosprawnościami, pacjentów onkologicznych i osoby o najróżniejszych, specyficznych, wynikających z ich stanu zdrowia, potrzebach.

 

W naszych codziennych działaniach skupiamy się na tym, by zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby naszych gości: zapewnić odpowiednią ilość jedzenia, picia, przekazać świeżą, czystą odzież, zapewnić dostęp do opieki medycznej i niezbędnych leków, dostęp do informacji, ale także edukować w zakresie asymilacji w Polsce i udzielić pomocy psychologicznej czy prawnej. Relację z naszych wysiłków można znaleźć na stronie internetowej: http://modlinska6d-expo.pl/ oraz grupie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/506610454151642.

Jednak mimo naszych ogromnych wysiłków hala Global Expo nie może stać się domem dla tych osób (szczególnie chorych lub potrzebujących większej troski). Dlatego dla wszystkich naszych gości szukamy tymczasowych domów: miejsc, które będą bezpieczniejsze i przytulniejsze niż hala i będą mogły się stać dla nich schronieniem na ten trudny czas. Wierzymy, że takie miejsca w większym stopniu będa mogły stać się punktem wyjścia do poukładania życia na nowo, w Polsce.

Nasz wolontariacki zespół zapewnia kompleksową pomoc w relokacji: konsultację nowego miejsca zamieszkania, organizację transportu, ustalanie dostępnych miejsc i konfiguracji lokalowych, a także terminów, itd.

Dlatego zwracamy się do Państwa z ogromnym apelem o pomoc. Jeśli tylko dysponują Państwo choć jednym miejscem dla osoby, czy rodziny będziemy ogromnie wdzięczni za kontakt. Każda rodzina, której pomożemy znaleźć bezpieczny dom, to rodzina uratowana. Wiemy, że zakres potrzeb jest ogromny, ilość osób u nas na halach także... Jednak to osoba po osobie, rodzina po rodzinie, dziecko po dziecku, senior po seniorze, możemy zapewnić naszym gościom z Ukrainy normalne schronienie i normalne życie. Państwa pomoc w tym zakresie byłaby nieocenioną korzyścią nie dla nas, a dla tych najbiedniejszych, najbardziej pokrzywdzonych, którym najczęściej nie zostało już nic…

 

Ponieważ sprawa jest bardzo pilna prosimy o kontakt mailowy pod adresem: damdom.ukraina@gmail.com lub telefonicznie bezpośrednio do naszego wolontariusza: Marcina Pawlikowskiego (+48505098852).

 

Wierzymy w Państwa wielkie serca i w to, że razem możemy zdziałać cuda. Jeśli wiedzą Państwo o jeszcze jakimś miejscu, do którego moglibyśmy się zwrócić o pomoc w tym zakresie, będziemy niezmiernie wdzięczni za przekazanie naszej wiadomości lub informację dla nas do kogo jeszcze możemy się odezwać.

 

Dziękujemy!

 
Agata Błaszczyk w imieniu

Niezależnej grupy wolontariuszy

z Centrum Recepcyjnego GlobalExpo

Spotkanie parafialne

 

W Niedzielę, 13 marca 2022 r., odbyło się spotkanie integracyjne parafian. Oprócz poczęstunku przygotowany był kącik z zabawkami i kolorowankami dla dzieci oraz gry planszowe dla młodzieży. Była to wspaniała okazja by spotkać się w gronie parafialnym, porozmawiać czy zawrzeć nowe znajomości. Kolejne spotkanie przy kawie i cieście, ze względu na spotkania innych grup parafialnych, odbędzie się w późniejszym terminie. 

więcej