Spotkania przed I Komunią w roku 2024

PRÓBY PRZED I KOMUNIĄ

  • Dla dzieci ze szkoly katolickiej po mszach szkolnych, zaraz po wielkanocy: 3, 10, 17 i 24 kwietnia br.
  • Dla dzieci z parafii w czwartki o godz. 16:30, w tych samych tygodniach: 4, 11, 18 i 25 kwietnia br. 

ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZCIELNYCH

  • Rodzice i dzieci komunijne z parafii na czwartkowe nabożeństwo 9 maja 2024 r. o godz. 16:30 przychodzą ze świecami;
  • Rodzice i dzieci komunijne ze szkoły katolickiej na nabożeństwo ze świecami  przychodzą w piątek 10 maja 2024 r. o godz. 18:00.

SAKRAMENT POKUTY

  • Spowiedź przed 1. Komunią dla dzieci ze szkoły katolickiej – w sobotę 11 maja o godz. 10:00;
  • Spowiedź przed I. Komunią dla dzieci z parafii – w sobotę 11 maja o godz. 16:30;
  • Dzieci z parafii przystępują do Pierwszej Spowiedzi w sobotę po Wielkanocy (06 kwietnia) o godz. 16:00, czyli miesiąc przed I Komunią

 

RACHUNEK SUMIENIA DLA DZIECI

Według X Przykazań Bożych

1. Czy modliłem się rano i wieczorem?

Czy podczas modlitwy byłem skupiony?

 

2. Czy wymawiałem imiona święte bez uszanowania, w gniewie lub w żartach?

Czy przysięgałem?

 

3. Czy opuszczałem Mszę św. w niedziele i święta?

Czy spóźniałem się na Mszę św.?

Czy w kościele dobrze się zachowywałem?

 

4. Czy słuchałem rodziców i wychowawców?

Czy szanowałem starszych?

 

5. Czy szkodziłem sobie lub innym na zdrowiu?

Czy biłem się z kolegami?

Czy dałem zgorszenie swoim postępowaniem?

 

6 i 9. Czy myślałem lub mówiłem o rzeczach nieskromnych (nieprzyzwoitych)?

Czy oglądałem filmy nieprzyzwoite?

 

7 i 10 . Czy kradłem lub niszczyłem własność społeczną lub prywatną?

Czy pragnąłem zabrać cudzą rzecz?

Czy oddałem rzeczy pożyczone lub znalezione?

Czy nie oszukiwałem?

 

8. Czy kłamałem?

Czy obmawiałem, plotkowałem lub oczerniałem bliźniego?

 

Pytania dodatkowe:

Czy byłem pyszny i wynosiłem się nad innych?

Czy byłem łakomy?

Czy byłem zazdrosny?

Czy gniewałem się?

Czy byłem leniwy w nauce i pracy?

 

Zapytaj siebie?

Który grzech popełniałem najczęściej?

Z którego chcę się szczególnie poprawić do następnej spowiedzi

 

sŁOWO DLA RODZICÓW

pierwsza Spowiedź dzieci - ŚwiadectwA

Kilkoro dorosłych, pytanych o wspomnienia z dzieciństwa związane ze spowiedzią, odpowiada: strach i wstyd. Agatka, która za moment będzie miała 10 urodziny, opisując spowiedź, używa słów „stres” i „przejęcie”, ale dodaje: – Jak idę do spowiedzi świętej, to czuję się pewnie, wiem, że mogę poczuć się tak czysta jak przy pierwszej Komunii św.

Pierwsze świadectwo:

Rodzice Agaty należą do Wspólnoty Domowego Kościoła. Dwoje z ich czwórki dzieci przystąpiło do wczesnej Komunii Św. w wieku 7 lat. Wtedy też po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu pokuty i pojednania.

Przygotowując Agatkę do pierwszej Komunii Świętej, skupialiśmy się przede wszystkim na tym, aby mocno pokochała Pana Jezusa. Tłumaczyliśmy jej, że aby móc przyjąć Go do serca, trzeba najpierw to serduszko przygotować i oczyścić. Tutaj dużą pomocą okazały się materiały „Pozwólcie dzieciom! Program przygotowania dziecka do wczesnej Pierwszej Komunii Świętej” Beaty Nadolnej oraz doświadczenie, którymi dzieliły się mamy starszych dzieci. Najważniejsze to dobry rachunek sumienia, taki który trafi do serca 6- letniej dziewczynki. My korzystaliśmy z ilustracji. Agatka wtedy jeszcze nie potrafiła czytać ani pisać. Tak po ludzku zastanawiałam się, czy Agatka aby na pewno podczas spowiedzi powie wszystkie swoje grzechy, ale tak naprawdę zależało mi, aby to Pan Jezus był pierwszy i najważniejszy w tym sakramencie i w jej życiu. W pamięci zostanie mi na zawsze obraz, gdy po spowiedzi świętej Agatki całą rodziną uklęknęliśmy przed Najświętszym Sakramentem w modlitwie dziękczynnej. To były wzruszające chwile.

Świadectwo mamy Agaty wskazuje na jeden ważny aspekt dobrej dziecięcej spowiedzi. Oczywiście, młody człowiek, bez względu na to, czy ma sześć, siedem czy dziesięć lat, musi wiedzieć, czym jest rachunek sumienia i żal za grzechy, ale obok wiedzy dotyczącej warunków dobrej spowiedzi, ważna jest zwyczajna obecność rodziców.

Ważne świadectwo rodziców:

Do spowiedzi świętej, w tym również do dobrego rachunku sumienia, przygotowują przede wszystkim rodzice. Ich rola jest najważniejsza, tak jak zawsze. Wiele więc zależy od tego, co dzieje się w naszych domach, np. podczas wieczornej modlitwy. Wtedy rodzice mają szansę wspólnie z dzieckiem zrobić codzienny rachunek sumienia. Obok podziękowań za wszelkie dobro, które było naszym udziałem, obok próśb o dalsze błogosławieństwo, jest wtedy czas na słowo przepraszam za to, co mi dziś nie wyszło, co było moją słabością. Taka wspólna modlitwa może być doskonałą okazją, by wzbudzić w dzieciach refleksję nad tym, w czym zawiniły wobec Pana Boga i drugiego człowieka. O to w końcu chodzi w rachunku sumienia–uświadomić sobie grzech i przeprosić za niego. Poza tym pamiętajmy, że na dniu pierwszej spowiedzi i Komunii Św. droga się nie kończy. To dopiero początek. Rodzice nie mogą zostawić dzieci samych z tym tematem. Powinni pomagać im robić ten rachunek sumienia za każdym razem. I jeśli uda nam się od małego nauczyć dzieci, że rachunek sumienia to nie katalogowanie grzechów, ale przede wszystkim modlitwa, spotkanie z Panem Bogiem, to uda nam się naprawdę wiele.

– Jeszcze raz wróćmy do rodzinnego domu. Ważna jest atmosfera, która w nim panuje wokół tematu spowiedzi. Nie powinniśmy z pewnością straszyć spowiedzią, ani przesadnie jej wyolbrzymiać. Po prostu: to jest spotkanie, w którym przepraszamy Pana Jezusa za nasze grzechy i On oczyszcza nasze serce. I jeszcze jedno: jeżeli dziecko widzi, że rodzice też przystępują do tej spowiedzi, to staje się to dla niego czymś naturalnym.

Wielu z nas nosi w sobie wspomnienie komunijnych przygotowań, włącznie z maszerowaniem po wypolerowanych posadzkach kościoła po kilka razy w tę i z powrotem, ćwiczenia polegające na wchodzeniu do ławek, siadaniu, składania pobożnie rąk. Ważne było, gdzie położyć książeczkę, różaniec, kto za kim ma się ustawić. Niewielu z nas jednak pamięta, czy z równym zapałem ćwiczyliśmy przygotowania do spowiedzi świętej. Dziś natomiast, w czasach, kiedy dzieciom pozwala się uczyć poprzez doświadczenie, aż dziwne, że nie dochodzą nas głosy o zwiedzaniu konfesjonałów od środka. Warto jednak pamiętać, że dla kogoś, kto ma siedem, osiem czy dziesięć lat, to wszystko, czyli: miejsce, osoba, czas, ludzie obok – to wszystko ma ogromne znaczenie i buduje poczucie bezpieczeństwa.

Świadectwo księdza J. Olszówki SDS.:

„Spowiedź jest trudna zawsze, nawet dla dorosłego. Rzeczywiście, przygotowanie do Komunii św. daje taką możliwość, że dzieci mogą mnie poznać i ze mną się oswoić. W tym celu również organizujemy próby przed spowiedzią. Wtedy można sobie przećwiczyć formułkę. Ona jest oczywiście potrzebna, ale pamiętajmy, że to tylko ramy. Staram się pokazać dzieciom, że nic złego się nie stanie, jeśli zapomną jednego czy drugiego zdania, a nawet grzechu. Mówimy przecież o małych dzieciach, które z reguły nie mają szansy popełnić grzechu ciężkiego, a to jego wyznanie jest warunkiem ważnej spowiedzi. Przez te wszystkie lata widzę, że takie przygotowanie przynosi efekty. Niektórzy naprawdę biegną potem do konfesjonału z uśmiechem na twarzy. Bywa, że ścigają się, kto pierwszy. Widać, że mają zaufanie, czują się bezpiecznie”

 

Świadectwo dziecka:

Dziesięcioletnia Agata, poproszona, by opisała swoje wspomnienie pierwszej spowiedzi św., również wskazała na ważną obecność bliskich osób: - Chwila przed spowiedzią świętą była dla mnie bardzo stresująca i bardzo ważna, bo mogłam pierwszy raz poczuć się czysta od wszystkich grzechów. (...) Przejmowałam się, że coś zapomnę. Kiedy dostałam białą szatę i lilię, poszliśmy całą rodziną przed Najświętszy Sakrament. Czułam się wtedy szczęśliwa i czysta. Pierwsza spowiedź była dla mnie ważnym momentem życia.

Jeszcze jedno świadectwo mamy:

I na koniec fragmenty jeszcze jednego świadectwa mamy, która przygotowywała córkę do spowiedzi: „Pierwsza spowiedź naszej córki była dla nas początkiem długiego procesu, który nadal trwa. Ta pierwsza umożliwiła jej pełne spotkanie z Panem Jezusem, ale kształtowanie sumienia i odpowiednich postaw to zadanie dla nas na lata. W perspektywie chcemy wraz z mężem pomóc jej usamodzielnić się przy robieniu rachunku sumienia, nauczyć ją dobrego przygotowania do spowiedzi i postanowień poprawy, ale przede wszystkim chcemy przekazać jej radości z przyjmowania Pana Jezusa i adoracji. W związku z tym i od nas wymaga to dawania przykładu i również regularnego przystępowania do spowiedzi i Komunii Św. Chcemy, żeby nasza córka miała przekonanie, że nie jest „wypchnięta" do spowiedzi, ale że regularna spowiedź jest czymś naturalnym na drodze spotkania z Panem Bogiem”.

Świadectwo Papieża Franciszka:

O tym, jak wiele my dorośli możemy nauczyć się od dzieci w tym temacie, przypomina również Papież Franciszek: „Mali mają tę mądrość: gdy jakieś dziecko przychodzi się spowiadać, nigdy nie opowiada ogólników. Mówi, co zrobiło złego ciotce, jakie słowo powiedziało. Same konkrety. Dzieci mają taką prostotę prawdy.” (homilia podczas porannej Mszy w domu św. Marty 25 października 2013 roku).

https://profeto.pl/spowiedz-dzieci

 

 

 

Informacja

I Komunia Święta w parafii sw. Teresy w roku 2024

INFORMACJE

  1. Stroje komunijne:

Chłopcy i dziewczynki przystępują do I Komunii w długich białych albach przepasanym złotym cingulum (tak ubrana jest służba liturgiczna, ministranci). Można skorzystać z oferty salonu krawieckiego „Madeline” Agaty Golec, w Zabrzu, plac Dworcowi 7, telefon 663 087 523.

  1. Fotograf

Wybrana osoba musi mieć kościelne uprawnienia, być po odpowiednim kursie! Można skorzystać z oferty „Makar” w Zabrzu, ul. 3 Maja 98, tel. 32 376 11 70

  1. Modlitewnik i inne dewocjonalia

Różaniec (był poświęcony w październiku), medalik (poświęcony będzie w pierwszą środę i czwartek grudnia) i modlitewnik „Droga do nieba” (poświęcenie w środę i czwartek przed feriami zimowymi).Można skorzystać z oferty zakupu w parafii (cena 40 zł).

  1. Notes z obrazkami - dotyczy dzieci z parafii św. Teresy

Każdy musi zadbać, aby zeszyt z obrazkami niedzielnymi i miesięcznymi był kompletny na spotkaniu przed feriami zimowymi i przed pierwszą komunią.

Nieobecności uzupełniamy uczestnicząc w czwartkowej wieczornej mszy szkolnej albo w niedzielnych nabożeństwach o godz. 15:00. W zakrystii należy zgłosić się z notesem dla potwierdzenia obecności.

      5. Dokumenty - dotyczy dzieci ze szkoly katolickiej

W Pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 18 luego 2024 Msza św. z katechezą o Sakramencie Pokuty o godz. 10:00. Należy dostarczyć:

- metrykę chrztu (może być ksero)

- od swojego proboswzcza "zgodę" na I Komunię w parafii sw. Teresy

     

UROCZYSTOŚĆ

  1. Pierwsza komunia w roku 2024 będzie w niedzielę 12 maja dla:
  • dzieci z parafii św. Teresy na mszy o godz. 10:00
  • dzieci ze szkoły katolickiej o godz. 11:30
  • nabożeństwo wspólne o godz. 16:00
  • po nabożeństwie wspólne pamiątkowe zdjęcia
  1. W tygodniu przed uroczystością będzie Pierwsza spowiedź z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, przynosimy też świece
  2. W tygodniu po I Komunii, od poniedziałku do piątku (13 - 17 maja 2024) - Biały Tydzień – dzieci uczestniczą w w strojach komunijnych w mszach i nabożeństwach o godz. 18:00

 

I Komunia dzieci z parafii św. Teresy - 12.05.2024 r. - Katecheza czwartkowa

 

Lp

Nazwisko ucznia

Pierwsze imię

  1.  

Bielecki

Jan

  1.  

Bugała

Natan

  1.  

Czernik

Franciszek

  1.  

Drećko

Emilia

  1.  

Grądys

Martyna

  1.  

Książka

Remigiusz

  1.  

Napierała

Piotr

  1.  

Orszulik

Hanna

  1.  

Pietrzak

Jakub

  1.  

Sówka

Aniela

  1.  

Tomecki

Mateusz