„Serce pełne dobra miej i ty dobrem innych dziel”

Słowa tej piosenki stały się mottem do uroczystości z okazji Św. Marcina obchodzonej w naszym przedszkolu 13 listopada. Uznaliśmy, że w dobie pogoni za pieniądzem, zapatrzenia w siebie i braku czasu dla innych, trzeba nam zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na ludzi, którzy pokazują nam, że można żyć inaczej. Takim KIMŚ jest właśnie Św. Marcin. Legenda mówi, że kiedy był jeszcze młodym człowiekiem i służył w armii, jechał pewnego dnia konno z grupą żołnierzy. Było już ciemno i zimno, kiedy dotarli do miasta Amiens. U bram miasta stał mężczyzna ubrany w łachmany o wychudzonej i bladej twarzy - wyglądał na głodnego. Dowódca chciał odepchnąć go na bok, ale żebrak zawołał: „Pomocy. Pomóżcie mi w potrzebie!”. Marcin popatrzył na tego biednego człowieka, współczuł mu. Nie miał jednak niczego oprócz swojego ciepłego płaszcza. Bez wahania wziął swój miecz i przeciął płaszcz na pół. Jedną połowę dał żebrakowi, który wziął go z ogromną radością i głośno zawołał: „DZIĘKUJĘ!”. W nocy, kiedy Marcin zasnął, przeżył coś szczególnego. Śniło mu się, że pod postacią żebraka ukryty był sam Pan Jezus.

Właśnie ten święty, dzięki swoim dobrym uczynkom staje się wzorem dla nas. Jego dobre czyny, siła przekonywania jego słów, miłość jaką okazuje innym powinny być dla nas orientacją w życiu w tych trudnych, a momentami zwariowanych czasach. Bo to nie prawda, że trzeba mieć dużo, żeby się dzielić. Czasem może to być dobre słowo, podana pomocna dłoń, miły uśmiech. Gesty, które nas nic nie kosztują, a dla innych wiele znaczą. Tylko czy my chcemy się tym podzielić? A dziecko przecież nie ma nic, a też może się podzielić: zabawką, kredkami, czekoladą... i ono dobrze o tym wie.

Właśnie tę prawdę staramy się wpoić naszym przedszkolakom, przybliżając im postać Św. Marcina, który przyjedzie do nas na koniu, tak jak przed wiekami i podzieli się z nami dobrym słowem i piernikowy sercem.

W czasie przygotowań do uroczystości dzieci w przedszkolu piekły ciastka w kształcie serca, potem je lukrowały i ozdabiały. W domu wspólnie z rodzicami zrobiły piękne lampiony, które oświetlą nam kościół podczas uroczystości oraz drogę w poszukiwaniu Marcina na koniu.

W czasie uroczystości, którą rozpoczniemy w kościele o godzinie 17.00, zobaczymy historię o świętym Marcinie, którą przedstawią uczniowie z Zespołu Szkół nr 10, oraz wiązankę piosenek religijnych związanych z dobrocią i świętym Marcinem w wykonaniu dzieci z przedszkoli.

Uroczystość zakończy się jak zawsze wspólnym biesiadowaniem przy ognisku, a dochód przekażemy grupie CARITAS działającej przy naszej parafii, która na pewno dobrze go zagospodaruje.

Wszystkim, którzy z dobroci serca wesprą ten wspaniały cel już teraz serdecznie dziękujemy.

Cieszymy się, że uroczystość ta na stałe wpisała się nie tylko w kalendarz uroczystości przedszkolnych, ale też rozszerzyła się na naszą parafię i całą dzielnicę.

 

Ewa Poloczek – Dyrektor Katolickiego Przedszkola „Tęcza”