W uroczystość św. Andrzeja Boboli na Mszę za Ojczyznę zaprasza Borys Borówka, wiceprezydent Zabrza oraz parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Eucharystia sprawowana będzie 16 maja o godz. 18:00 w kościele św. Teresy w Zabrzu-Mikulczycach (ul. św. Teresy 2).

Jest naszym gorącym pragnieniem, żeby wszyscy po całym świecie uczestnicy chlubnego miana katolików, a zwłaszcza ci synowie ukochanej przez nas polskiej ziemi, dla których niezwyciężony Bohater Chrystusowy Andrzej Bobola jest chlubą i wspaniałym wzorem chrześcijańskiego męstwa, pobożnym sercem i umysłem rozważyli jego męczeństwo i jego świętość. (Pius XII)

 

Spotkanie się na Liturgii Eucharystycznej w uroczystość św. Andrzeja Boboli jest okazją do zgłębienia nie tylko wiedzy na temat stosunkowo nowego patrona Polski, ale przede wszystkim możliwością pogłębienia wiary w opiekę św. Andrzeja nad naszym narodem. Znane są rozliczne świadectwa jego wstawiennictwa, którego wierni zaczęli przyzwać krótko po jego śmierci. Również i współcześnie, gdy kult św. Andrzeja Boboli ponownie zaczyna rozkwitać, nie brakuje relacji mówiących o skuteczności modlitw zanoszonych do Boga za przyczyną męczennika. O wyjątkowości świętego świadczy również fakt, że z okazji 300-letniej rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli papież Pius XII wydał encyklikę „Invicti athletae Christi”, która wysławia heroiczną miłość i zapał apostolski męczennika. Jest to jedyny w historii papieski dokument tej rangi poświęcony w całości jednemu świętemu.

Nadzwyczajne jest również to, że bycie patronem Polski przepowiedział... sam Andrzej Bobola. W widzeniu jakiego dostąpił w 1819 r. o. Alojzy Korzeniowski, dominikanin, nasz patron powiedział: „Gdy skończy się wojna, którą widzisz, wtedy królestwo Polski zostanie przywrócone przez miłosierdzie Boże, a ja zostanę w nim uznany jako główny patron”.

Św. Andrzeja Bobolę można nazywać patronem jedności społecznej - tak ze względu na jego duszpasterstwo na kresach Rzeczypospolitej wśród ubogich, jak i działalność w przestrzeni publicznej, gdyż pokonywał, jako szlachcic z urodzenia, silne podziały społeczne. Dlatego, szczególnie w obecnych czasach, tak ważne jest zjednoczenie się na uczcie Eucharystycznej w uroczystość św. Andrzeja Boboli, aby wypraszać naszej Ojczyźnie, ale i naszej lokalnej społeczności, naszym rodzinom, przezwyciężanie panujących wśród nas podziałów.