Dzień dobry!

 

Nazywam się Agata Błaszczyk i jestem wolontariuszką w punkcie recepcyjnym zlokalizowanym w hali Global Expo w Warszawie przy ul. Modlińskiej 6D. 

Nasz punkt recepcyjny to nic innego jak  ogromna hala, w której pod jednym dachem jednocześnie przebywa nawet kilka tysięcy uchodźców (punkt był obliczony na 3500 miejsc, a obecnie przebywa w nim nawet bliżej 4000).

 

Największą część naszych gości stanowią kobiety z dziećmi,  w tym bardzo małymi (najmłodszy nasz gość miał 7 dni!). Gościmy także czy to osoby starsze, czy to z niepełnosprawnościami, pacjentów onkologicznych i osoby o najróżniejszych, specyficznych, wynikających z ich stanu zdrowia, potrzebach.

 

W naszych codziennych działaniach skupiamy się na tym, by zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby naszych gości: zapewnić odpowiednią ilość jedzenia, picia, przekazać świeżą, czystą odzież, zapewnić dostęp do opieki medycznej i niezbędnych leków, dostęp do informacji, ale także edukować w zakresie asymilacji w Polsce i udzielić pomocy psychologicznej czy prawnej. Relację z naszych wysiłków można znaleźć na stronie internetowej: http://modlinska6d-expo.pl/ oraz grupie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/506610454151642.

Jednak mimo naszych ogromnych wysiłków hala Global Expo nie może stać się domem dla tych osób (szczególnie chorych lub potrzebujących większej troski). Dlatego dla wszystkich naszych gości szukamy tymczasowych domów: miejsc, które będą bezpieczniejsze i przytulniejsze niż hala i będą mogły się stać dla nich schronieniem na ten trudny czas. Wierzymy, że takie miejsca w większym stopniu będa mogły stać się punktem wyjścia do poukładania życia na nowo, w Polsce.

Nasz wolontariacki zespół zapewnia kompleksową pomoc w relokacji: konsultację nowego miejsca zamieszkania, organizację transportu, ustalanie dostępnych miejsc i konfiguracji lokalowych, a także terminów, itd.

Dlatego zwracamy się do Państwa z ogromnym apelem o pomoc. Jeśli tylko dysponują Państwo choć jednym miejscem dla osoby, czy rodziny będziemy ogromnie wdzięczni za kontakt. Każda rodzina, której pomożemy znaleźć bezpieczny dom, to rodzina uratowana. Wiemy, że zakres potrzeb jest ogromny, ilość osób u nas na halach także... Jednak to osoba po osobie, rodzina po rodzinie, dziecko po dziecku, senior po seniorze, możemy zapewnić naszym gościom z Ukrainy normalne schronienie i normalne życie. Państwa pomoc w tym zakresie byłaby nieocenioną korzyścią nie dla nas, a dla tych najbiedniejszych, najbardziej pokrzywdzonych, którym najczęściej nie zostało już nic…

 

Ponieważ sprawa jest bardzo pilna prosimy o kontakt mailowy pod adresem: damdom.ukraina@gmail.com lub telefonicznie bezpośrednio do naszego wolontariusza: Marcina Pawlikowskiego (+48505098852).

 

Wierzymy w Państwa wielkie serca i w to, że razem możemy zdziałać cuda. Jeśli wiedzą Państwo o jeszcze jakimś miejscu, do którego moglibyśmy się zwrócić o pomoc w tym zakresie, będziemy niezmiernie wdzięczni za przekazanie naszej wiadomości lub informację dla nas do kogo jeszcze możemy się odezwać.

 

Dziękujemy!

 
Agata Błaszczyk w imieniu

Niezależnej grupy wolontariuszy

z Centrum Recepcyjnego GlobalExpo